Łazanki – sycąca potrawa z makaronu i kapusty kiszonej, którą zawdzięczamy królowej Bonie, może być ciekawą odmianą rodzinnych obiadów.
Nasze dzieci kochają makaron. Ale lubią go tylko z sosem pomidorowym albo serowym. Żeby urozmaicić im obiad i pokazać polską, regionalną wersję włoskiego dania, postanowiłam przygotować makaron à la łazanki.
Łazanki to danie z długą tradycją. Przybyły do Rzeczypospolitej Obojga Narodów w połowie XVI wieku, za sprawą królowej Bony Sforzy, żony króla Zygmunta I Starego. Włoszka przywiozła do Polski nie tylko wiele zwyczajów rodem ze słonecznej Italii i rozpowszechniła u nas warzywa, ale także dzięki niej w polskiej kuchni zagościły potrawy inspirowane kuchnią włoską.
Książka “Najnowsza kuchnia warszawska zawierająca przeszło 1200 przepisów różnych potraw od najskromniejszych, do tych najwykwintniejszych” z 1914 roku podaje następujący przepis na makaron z kapustą:
Zagnieść ż dwóch jaj ciasto na makaron, wywałkować go i pokrajać szeroko a krótko. Osobno uszatkować włoską kapustę, sparzyć ją i usmażyć na patelni ze słoninką lub fryturą. Makaron ugotować, przecedzić, zmieszać z tą kapustą; włożyć to wszystko do rondla, wysmarowanego masłem i osypanego tartą bułeczką, wstawić do pieca i piec pół godziny.
Nawet sama nazwa łazanki (czy za naszymi wschodnimi granicami лазанкі) przywodzi na myśl włoską lasagne – rodzaj makaronu w kształcie dużych, płaskich płatów, które przekłada się mięsem i serem. Nasze łazanki to takie mini lasagne – czyli makaron krojony w kwadraty. Na Litwie i Białorusi podawane są najczęściej z tłuszczem i kwaśną śmietaną, a w Polsce z kapustą i grzybami.
Makaron à la łazanki z kapustą
Składniki
- 1 opakowanie makaronu
- 500 g. kiszonej kapusty
- 250 g. pieczarek
- 1 szt. marchewka
- 3 łyżki oleju roślinnego
- 2 łyżki sosu sojowego
przyprawy
- sól, pieprz, tymianek, rozmaryn, bazylia, liść laurowy, ziele angielskie
Przygotowanie
- W dużym garnku zalałam wodą kapustę kiszoną (można ją wcześniej posiekać, ale nie trzeba), dobrze przyprawiłam, dodałam liść laurowy i ziele angielskie i dusiłam pod przykryciem jak bigos przez ok. 2 godziny.
- Na patelni podsmażyłam pokrojoną w małe kostki cebulę. Kiedy się zarumieniła, dodałam startą na dużych oczkach marchewkę i podsmażyłam do miękkości. Dodałam warzywa do garnka z kapustą, wymieszałam.
- Pieczarki umyłam, obrałam i pokroiłam w kostkę. Poddusiłam na patelni i dodałam do kapusty. Doprawiłam całość świeżo zmielonym pieprzem i odrobiną sosu sojowego.
- W międzyczasie ugotowałam makaron, odcedziłam i dodałam do kapusty. Wymieszałam dokładnie i poddusiłam jeszcze przez minutę.