domowe kopytka domowej roboty – blog kulinarny

Kopytka domowe – prosty sprawdzony przepis

Domowe kopytka to proste danie, zaledwie z trzech składników. Robi się je bardzo szybko, a smak przywodzi na myśl dzieciństwo.

Kopytka nazywane są czasem wschodnioeuropejskimi gnocchi. Robi się je z ugotowanych, zmielonych lub utłuczonych ziemniaków z dodatkiem mąki. Ciasto następnie wałkuje się i kroi na podłużne kluski i gotuje w osolonym wrzątku. To ważny element kulinarnej tożsamości polskiej. Ale podobne kluseczki spotkamy w różnych odmianach i kształtach także na Litwie czy Białorusi. Tyle, że za naszą wschodnią granicą kluski te często najpierw opieka się, a potem gotuje. A w Polsce od razu lądują w garnku z wrzątkiem, a potem są ewentualnie odgrzewane na patelni.

Kiedy zatęsknię za polskim smakiem z dzieciństwa, sięgam do starego zeszytu z ręcznie zanotowanymi recepturami, który mam po mojej babci, po przepis na domowe kopytka. Kiedy je przygotowuję, przypominam sobie jak moja babcia, a potem mama, stały przy dużej, drewnianej stolnicy, posypywały ją odrobiną mąki i rozwałkowywały rękami długi sznur ciasta, by potem pewnym ruchem ciąć go na kształtne kluseczki.

Kopytka mogą być daniem głównym lub dodatkiem do innych potraw, np. gulaszu mięsnego czy warzywnego. Podaje się je również z omastą, albo sosem grzybowym.

Domowe kopytka

Domowe kopytka to proste danie, zaledwie z trzech składników. Robi się je bardzo szybko, a smak przywodzi na myśl dzieciństwo.
Czas przygotowania30 mins
Czas gotowania5 mins
Kategoria: Obiad
Kuchnia: Polska
Porcje: 4
Autor: smakowitehistorie.com

Składniki

  • 1 kg ziemniaków
  • 250 g. mąki pszennej
  • 1 szt. jajko
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 łyżka oleju roślinnego

Przygotowanie

  • Najpierw obrałam i ugotowałam ziemniaki i przełożyłam je do dużej miski. Kiedy wystygły, rozgniotłam je widelcem dokładnie, żeby nie było grudek (można także przepuścić ziemniaki przez maszynkę do mielenia).
  • Dodałam mąkę i jajko. Zagniotłam wszystkie składniki, dosypując w razie potrzeby mąkę, żeby się połączyły i uzyskały konsystencję elastycznego ciasta jak na pierogi. 
  • W tym czasie w dużym garnku zagotowałam wodę. Kiedy zaczęła wrzeć, dodałam sól i olej (dzięki temu kopytka się nie kleją). Z ciasta odrywałam kulkę mieszczącą się w dłoni i rozwałkowywałam na posypanej mąką stolnicy na długiego, cienkiego węża.
  • Potem ostrym nożem kroiłam ciasto lekko pod kątem na zgrabne kopytka ok. 1 cm szerokości. Wrzucałam je do gotującej się wody, a gdy wypłynęły na powierzchnię wyławiałam łyżką cedzakową.

Moje rady

To bardzo prosta potrawa, którą najlepiej jeść z prostymi dodatkami. Domowe kopytka dobrze smakują jako samodzielne danie, na przykład polane podsmażoną na oleju cebulką lub ulubionym sosem – na przykład staropolskim sosem grzybowym. Kopytka mogą być także dodatkiem do pieczeni czy gulaszu. Świetnie się komponują z ogórkiem kiszonym i zasmażanymi buraczkami.
 
smakowitehistorie.com

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *






*