Dieta dr Dąbrowskiej – zasady, dozwolone produkty

Dieta dr Dąbrowskiej, czyli post owocowo-warzywny, to rygorystyczny sposób odżywiania, który w krótkim czasie przynosi spektakularne efekty – zarówno w kwestii poprawy zdrowia i oczyszczania organizmu, jak i gubienia kilogramów, nawet 2-4 kilogramy tygodniowo. 

Dieta dr Dąbrowskiej pozwala na oczyszczenie organizmu z toksyn oraz szkodliwych produktów przemiany materii. Poprawia jakość snu, przywraca sprawność umysłu, podnosi odporność. Jest to leczniczy post, który daje zdumiewające efekty niemal we wszystkich chorobach. W trakcie diety bardzo szybko jest zauważalna znaczna utrata kilogramów. 

Dieta dr Dąbrowskiej to rodzaj głodówki leczniczej. Jej celem jest samoleczenie organizmu. Post ten jest stosowany w wielu ośrodkach oferujących zdrowotne wczasy i sanatoriach. Dopuszcza spożywanie określonych produktów roślinnych – niektórych warzyw i owoców. Aby przynieść efekty, post owocowo-warzywny wg zaleceń dr Dąbrowskiej powinien trwać 2 tygodnie. W uzasadnionych przypadkach i pod kontrolną lekarza dietę można wydłużyć do nawet 4-6 tygodni. 

Ponieważ jadłospis postu warzywno-owocowego bazuje na produktach bardzo niskokalorycznych, dieta dostarcza nie więcej niż 800 kcal dziennie. Według dr Dąbrowskiej niska kaloryczność przywraca zdrowie na poziomie genów, usuwając nie tylko objawy, ale i przyczyny chorób, w tym także cywilizacyjnych. 

W trakcie diety po pewnym czasie wyłącza się ośrodek głodu i pojawia się odżywianie wewnętrzne. Kuracja warzywno-owocowa dostarcza śladową ilość glukozy, dlatego następuje zmiana przemiany materii: włącza się odżywianie wewnętrzne (autofagia), które przekształca własne tkanki na glukozę. Dzięki temu regenerują się zdrowe tkanki a uszkodzone organizm wykorzystuje jako źródło energii. 

Ponieważ dieta warzywno-owocowa jest bardzo restrykcyjna, w pierwszych dniach jej stosowania mogą wystąpić skutki uboczne, jak bóle głowy, gorączka, biegunka lub obstrukcja, a nawet objawy dawnych chorób. Są to symptomy kryzysów ozdrowieńczych i znak, że organizm zaczyna odtruwanie. Każdy z nas reaguje na post inaczej, zawsze warto przed jego podjęciem skonsultować się z lekarzem. Należy także pamiętać, że post owocowo-warzywny jest jedynie kuracją czasową, a nie dietą na całe życie.

Dieta dr Dąbrowskiej – zasady

Jadłospis diety warzywno-owocowej jest bardzo rygorystyczny i z uwagi na niewielką liczbę dozwolonych składników bywa monotonny. Bazę stanowią niskoskrobiowe warzywa: pomidor, marchew, ogórek, cukinia, kalafior, kapusta i w dekoracyjnych ilościach niskocukrowe owoce: jabłka, truskawki, kiwi i jagody. Dieta dr Dąbrowskiej zakłada spożywanie w nieograniczonych ilościach potraw ze świeżych, kiszonych lub poddawanych obróbce termicznej warzyw i owoców. 

Dieta dr Dąbrowskiej ma dwa etapy. Warto ich przestrzegać, bo wtedy efekt przeprowadzenia postu będzie najlepszy i najtrwalszy.

1. Przeprowadzanie postu warzywno-owocowego

Zanim rozpoczniesz pierwszy etap diety, stopniowo ograniczaj mięso, węglowodany,  tłuszcze, białka, słodycze, używki. Sam post może trwać od 1 do 42 dni. Jest to dieta bardzo niskokaloryczna, można ją łączyć z delikatną aktywnością fizyczną (np. spacery).

2. Wychodzenie z postu

Stopniowe wprowadzanie do jadłospisu kolejnych elementów, aż do przejścia do pełnowartościowej diety. Wg dr Dąbrowskiej etap wychodzenia powinien trwać tyle, co sam post. Po zakończeniu etapu wychodzenia należy stosować żywienie pełnowartościowe, połączone z aktywnością fizyczną. Lecznicze posty warto powtarzać cyklicznie (np. raz do roku). By utrwalić korzystne wyniki warto wprowadzić prozdrowotny styl życia już na stałe.

Dieta dr Dąbrowskiej – dozwolone produkty

Podstawą postu są niskoskrobiowe warzywa (z wyłączeniem ziemniaków, batatów, roślin strączkowych) oraz owoce o niskiej zawartości cukru (np. kiwi, jabłka, grejpfruty, cytryny, jagody). Z diety na poście Dąbrowskiej wyklucza się wszystkie produkty zbożowe, mięso, ryby, jaja, produkty mleczne, tłuszcze, cukier i słodycze. A także kawę, herbatę, napoje słodzone i alkohol.

Dieta dr Dąbrowskiej – co można jeść?

warzywa korzeniowe (seler, burak, marchew, pietruszka, rzodkiew, rzepa, kalarepa),

warzywa psiankowate (pomidory, bakłażan, papryka)

warzywa liściaste (sałata, szpinak, rukola, jarmuż, seler naciowy)

warzywa dyniowate (kabaczek, cukinia, dynia, ogórki)

warzywa kapustne (kalafior, brokuły, kapusta, brukselka)

cebula, por, czosnek, zioła kiełki

owoce w ilościach dekoracyjnych (jabłka, cytrusy, truskawki, maliny, jagody, granaty)

Dieta dr Dąbrowskiej – co można pić?

Dzień warto rozpoczynać od szklanki wody z cytryną. Można pić wodę z octem jabłkowym. Dr Dąbrowska poleca picie zakwasu buraczanego, wody z ogórków kiszonych, soku z kiszonej kapusty i octu jabłkowego. Dozwolone są soki warzywne, woda mineralna, herbaty i napary ziołowe a także domowe kompoty bez cukru przygotowane z owoców znajdujących się na liście dozwolonych produktów. Dopuszczalna jest kawa z cykorii.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*