gotowanie zero waste

Gotowanie zero waste – czy to może się udać?

Coraz częściej w przestrzeni publicznej można usłyszeć określenie zero waste. Przykładamy coraz więcej wagi do ekologii. Wiemy już, że tym, co sprzyja środowisku i planecie jest kupowanie mniejszej ilości produktów i wykorzystywanie w pełni tego, co posiadamy. Trendem, który w ostatnim czasie zyskuje coraz większą popularnością jest gotowanie zero waste. Coraz więcej osób stawia również na sklep zero waste, w którym sprzedaż prowadzi się tak, aby możliwie jak najmniej się marnowało. Zobaczmy o czym pamiętać, chcąc gotować w myśl idei zero waste.

Czym jest gotowanie zero waste?

Terminem tym określa się po prostu gotowanie bez odpadów. Co to oznacza w praktyce? Mamy tak przygotowywać posiłki, aby marnować jak najmniej. Jednocześnie gotowanie zero waste odnosi się do kwestii opakowań. Idea ta wskazuje, że należy wybierać takie produkty i tak kupować, aby przygotowywanie posiłków wiązało się z jak najmniejszą ilością odpadów opakowaniowych. To właśnie one stanowią poważny problem większości krajów na całym świecie. Na szczęście dobry sklep zero waste zdaje sobie z tego sprawę.

Jakie zasady regulują gotowanie zero waste?

Decydując się na gotowanie zero waste, pamiętaj, że opiera się ono na trzech zasadach. Są to:

  • Reduce. Gotowanie zero waste to kupowanie mniej i rezygnowanie z tych składników, które nie są niezbędne. Wskazuje się również na konieczność przygotowywania mniejszych porcji, aby nie wyrzucać jedzenia do kosza. Jeśli chcesz gotować zero waste, musisz robić przemyślane zakupy. Do sklepu należy udać się częściej, najlepiej z listą produktów, której będziesz się trzymać. Jadłospis powinien być planowany na kilka dni tak, aby wykorzystać wszystko, co kupiłeś;
  • Reuse. W myśl tej zasady należy używać ponownie. Oznacza to, że jeśli zostały Ci jakieś resztki z obiadu, musisz je wykorzystać. Przykład? Piekłeś kurczaka i została Ci trochę mięsa? Możesz przygotować pyszną sałatkę;
  • Recycle. Zero waste oznacza rezygnację z wyrzucania. Należy natomiast wykazać się wyobraźnią i chęcią eksperymentowania. W sieci znajdziesz mnóstwo przepisów, które wskazują jak wykorzystać to, co wydaje Ci się niemożliwe do użycia. Świetnym przykładem są liście rzodkiewki, z których można przygotować pyszne pesto.

Jeśli mimo pamiętania o tych zasadach zdarzy się tak, że zostanie Ci trochę jedzenia, możesz poszukać jadłodzielni w swojej okolicy. To dobry sposób na to, aby jedzenie naprawdę się nie marnowało. Postaw również na dobry sklep zero waste, który także przestrzega wskazanych przez nas zasad.

Co daje gotowanie zero waste?

Stawiając na sklep zero waste i gotowanie w tym nurcie, przyczyniasz się do poprawy kondycji środowiska naturalnego. Wiele osób kompletnie nie zdaje sobie sprawy, jak dużym obciążeniem dla przyrody jest produkcja żywności. Jednocześnie ograniczamy w ten sposób zużycie opakowań, które bardzo często powstają ze szkodliwego plastiku. Nie są biodegradowalne, a więc ich używanie oznacza, że góra śmieci na świecie po prostu rośnie.

fot: materiały partnera

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*