Szakszuka to pożywne śniadanie, bardzo popularne w Izraelu. My zakochaliśmy się w jego egzotycznym aromacie i na stałe trafiło do naszej kuchni.
Słowo szakszuka znaczy mieszanka, bałagan. W dialektach tunezyjskich, języku berberyjskim czy po hebrajsku szakszek to po prostu mieszać. Nie wiadomo dokładnie skąd wywodzi się ta potrawa. Historycy szukają jej korzeni w Imperium Otomańskim. Izraelski pisarz kulinarny i gwiazda MasterChefa, Yotam Ottolenghi, w swojej “Jerozolimie” pisze, że szakszuka wywodzi się z Tunezji. Z kolei Janna Gur w “The book of new israeli food” szuka korzeni szakszuki w Libii. Spotkacie ją w Tunezji, Turcji, Maroko czy w Egipcie.
Zazwyczaj jest serwowana na żeliwnej patelni (w Maroko w tradycyjnym naczyniu tajine). Ale największą popularnością cieszy się w Izraelu, do którego trafiła w latach 50-tych ubiegłego wieku za pośrednictwem Żydów migrujących z krajów Maghrebu. Można ją tu zjeść w każdej knajpce czy restauracji. W Tel Avivie (a dokładnie w jego zabytkowej części – Jafie) jest słynna restauracja specjalizująca się w szakszukach – Doctor Shakshuka.
Do podstawowego przepisu często dodaje się to, co akurat jest w lodówce – pieczarki, paprykę, pieczarki czy ser. Izraelczycy często powtarzają, że nieważne, co dodamy do szakszuki, ważne, żeby była odpowiednio pikantna.
Cały sekret, żeby nadać szakszuce orientalny, śródziemnomorski aromat, tkwi w dodaniu zaataru – bliskowschodniej mieszanki ziół: oregano, klinopodium, tymianku, cząbru, ziaren sezamu i, co najważniejsze, lebiodki syryjskiej, czyli biblijnego hyzopu. W Polsce można go kupić na przykład w sklepach z egzotyczną żywnością.
Szakszuka – pożywne śniadanie z Izraela
Składniki
- 3 pomidory
- 1 mała cebula
- 3 jajka
- 2 ząbki czosnku
- 2 łyżki oleju roślinnego
Przyprawy
- harissa, ostra papryka w proszku, sól, pieprz, zaatar
Przygotowanie
- Na patelni rozgrzej olej, wrzuć pokrojone w drobną kostkę cebulę i czosnek, podsmaż na złoto mieszając.
- Dodaj sparzone i obrane pomidory pokrojone w ćwiartki. Duś do miękkości, a potem odparuj mieszając aż sos zgęstnieje.
- Dodaj przyprawy i nadal mieszaj. Na koniec dopraw zaatarem. W gęstej, pomidorowej masie zrób zagłębienia i wbij w nie delikatnie całe jajka.
- Gotuj pod przykryciem, aż zetną się białka (żółtka mogą być na półmiękko). Podawaj ze świeżą bazylią lub pietruszką.
2 komentarze