Racuchy z jabłkami to bardzo proste i smaczne danie. Robi się je w kilka minut, potem wystarczy usmażyć, a zapach zwabi do kuchni domowników.
Pamiętam smak papierówek z sadu mojej babci. Zbierała je w letnie popołudnie, kroiła na kawałeczki i wrzucała do miski z ciastem. Potem smażyła pachnące racuchy z jabłkami. Uwielbiałam jeść je w ogrodzie, jeszcze ciepłe, posypane cukrem-pudrem. Czasem w sobotę lub niedzielę robię dla moich dzieci placki z jabłkami z przepisu babci. Dodaję do nich jeszcze tylko odrobinę cynamonu, który idealnie komponuje się ze smakiem jabłek. Przygotowanie placków z jabłkami jest bardzo proste, można więc robić je z dziećmi, będzie przy tym dużo radości.
Według badań folklorysty i etnografa Zygmunta Glogera już w Królestwie Polskim przyrządzano reczuchy – słowo to wywodzi się prawdopodobnie od ukraińskiego gwarowego hreczuszki, oznaczającego placki z mąki gryczanej. W Polsce używa się do nich mąki pszennej zamiast gryczanej, a w różnych regionach mają nieco inne nazwy i podaje się je z innymi dodatkami – na przykład z powidłami. Również do ciasta – zamiast jabłek – można dodawać rabarbar lub śliwki. Na Podlasiu racuchy są jedną z potraw podczas wieczerzy wigilijnej. Racuchy robi się także na wytrawnie – na smalcu i podaje z kwaśną śmietaną. Ja najbardziej lubię racuchy z jabłkami.
Jabłko to nie tylko owoc, to także nieodłączny element kultury. Jabłkiem Ewa kusiła Adama w Raju, złote jabłka zdobywał w ramach swoich 12 prac Herakles, a bogini Eris rzuciła jabłko niezgody pomiędzy Herę, Atenę i Afrodytę. Jabłka znane są i wykorzystywane od ponad 8500 lat a pierwsze ich ślady pochodzą z terenu dzisiejszego Kazachstanu. Według kroniki Jana Długosza polskie uprawy jabłoni zostały zaprowadzone w XII wieku w sadach przy klasztorach cysterskich. Mnisi nie tylko hodowali jabłonie, ale także szczepili gałązki i tworzyli nowe odmiany. Jabłka trafiły do sadów królewskich i pod chłopskie strzechy. Od tamtej pory stanowią podstawę wielu polskich dań, ciast i kompotów. Największe w Europie sady na Mazowszu słyną z doskonałej jakości owoców. Pierwsze jabłonie sadzono na tych terenach w XVI wieku za sprawą królowej Bony, a tradycje sadownicze przekazywano z pokolenia na pokolenie.
Racuchy z jabłkami z przepisu mojej babci
Składniki
- 2 szkl. mąki
- 1 szkl. mleka
- ½ szkl. wody
- 1 łyżeczka cynamonu
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 2 jabłka
- 1 łyżka syropu klonowego
- olej do smażenia
- cukier puder do posypania
Przygotowanie
- Mąkę przesiej do miski, dodaj proszek do pieczenia i cynamon, dolej mleko, wodę i syrop klonowy, a następnie wymieszaj mikserem z końcówką do ubijania.
- Obierz jabłka, możesz pokroić je na ćwiartki, usunąć gniazda nasienne, a następnie pokroić na poprzeczne plasterki, albo tak jak ja – skrawać po kawałku prosto do ciasta aż do ogryzka. Wymieszaj.
- Na patelni rozgrzej olej. Wykładaj łyżką ciasto z plasterkami jabłek na równe placki i smaż na złoty kolor. Przewróć na drugą stronę i smaż ponownie do zrumienienia.
- Podawaj na ciepło, posypane cukrem pudrem.
One Comment