Śledź curry należy do kanonu duńskiej kuchni. Pyszna, aromatyczna potrawa z całą symfonią smaków, łączy słoneczny aromat przypraw orientu z chłodnym, skandynawskim smakiem morza.
Wbrew pozorom śledź i curry nie są połączeniem zaskakującym. To historyczna potrawa zakorzeniona w duńskiej tradycji już od XVII wieku. Duńskie imperium kolonialne obejmowało bowiem od roku 1620 także część Indii. Dalekowschodnie przyprawy korzenne były wykorzystywane w duńskiej kuchni od stuleci i zagościły w niej na dobre. Śledź curry w formie Karrysalat lub Karryslid to także jedna z tradycyjnych świątecznych potraw, serwowana w Danii na bożonarodzeniowy obiad. Ale w sklepach można go kupić przez cały rok. Śledź curry to nasza ulubiona potrawa podczas podróży do Danii. Kupujemy słoik już pierwszego dnia, kiedy przyjeżdżamy do Kopenhagi [Przeczytaj artykuł o 10 darmowych atrakcjach Kopenhagi]. Do tego duński ciemny chleb i pyszna skandynawska kolacja gotowa. Ale jeśli śledź curry ma być wyjątkowo dobry, musi być domowej roboty. Zebraliśmy kilka duńskich receptur, połączyliśmy je, dopracowaliśmy i w efekcie wyszedł ten oto przepis, który idealnie łączy słony smak śledzia z pikanterią przypraw i słodyczą jabłka.
Duńczycy często podają Karryslid w formie Smørrebrød. To kanapka z ciemnego chleba rugbrød, posmarowanego masłem i pokrytego “na bogato” dodatkami w różnych konfiguracjach. Może być na niej właśnie śledź curry, pasta rybna, sałatka, łosoś, kurczak, krewetki, tuńczyk, wołowina, jajka, kawior, warzywa lub owoce. Smørrebrød można kupić w niemal każdym bistro i sklepie w Danii. Zwykle zjada się je nożem i widelcem, bo dodatki i kremowe sosy wysoko piętrzą się na kromce chleba i trudno byłoby ją po prostu ugryźć.
Smørrebrød narodziły się wkrótce po rewolucji przemysłowej i początkowo były zwykłymi kanapkami z serem lub wędliną, zabieranymi z domu do zakładów pracy. Przy fabrykach zaczęły pojawiać się sklepiki z różnymi rodzajami kanapek. Ale eksplozja popularności smørrebrød nastąpiła w 1888 roku, kiedy handlarz winem Oskar Davidsen otworzył winiarnię w przy swoim sklepie w Kopenhadze. Gdy goście poczuli głód, żona Oskara, Petra, szła na zaplecze i szykowała dla nich kanapki z tym, co miała pod ręką. Ale była przy tym tak kreatywna i hojna, że stali bywalcy zaczęli przychodzić punktualnie w porze lunchu, żeby zjeść pyszne i pomysłowe przekąski Petry. Wkrótce zjawili się nowi klienci, a sława „smørrebrød u Davidsena” rozprzestrzeniła się na cały kraj. Obecnie restaurację przy Store Kongensgade 70 w Kopenhadze prowadzi już piąte pokolenie Davidsenów. Karta dań liczy 250 wersji smørrebrød – najdłuższe na świecie menu wpisano do Księgi Rekordów Guinnessa. Można tu na przystawkę zjeść np. kanapkę ze śledziem curry – na zaostrzenie apetytu, potem jako danie główne: kanapkę z mięsem i warzywami, a na koniec na deser: kanapkę z serami i owocami.
Karryslid – duński śledź curry
Składniki
- 400 g płatów śledziowych
- 4 łyżki śmietany
- 5 łyżek majonezu
- 2 łyżki oleju
- 1 cebula
- 1 łyżka octu winnego
- 2 łyżki curry
- 1 łyżka kurkumy
- 1 łyżeczka cukru
- 1 twarde, kwaśne jabłko
- 1 łyżka musztardy
- 50 g oliwek lub kaparów
- świeżo zmielona sól himalajska
- świeżo mielony pieprz
Przygotowanie
- Dzień wcześniej dokładnie wypłucz filety śledziowe w zimnej wodzie – namaczaj je przez kilka godzin, co godzinę zmieniając wodę na świeżą. Następnie mocz przez całą noc w mleku.
- Następnego dnia odsącz filety, pokrój je w poprzek na kawałki szerokości ok. 1 centymetra. Skrop śledzie octem, wymieszaj, odstaw.
- Obierz jabłko i pokrój w drobną kostkę. Oliwki lub kapary odsącz, posiekaj. Dodaj do śledzi.
- Wymieszaj śmietanę z majonezem i musztardą, dodaj do śledzi, wymieszaj.
- Cebulę obierz i posiekaj w drobną kostkę. Na patelni rozgrzej olej, zeszklij cebulę. Dodaj curry i kurkumę, cukier, mieszaj i smaż na małym ogniu przez 2 minuty. Po ostudzeniu dodaj do śledzi.
- Wymieszaj wszystko razem, przypraw solą i pieprzem. Wstaw do lodówki na 24 godziny, żeby smaki się przegryzły.