żywność ekologiczna

Dlaczego warto “przerzucić się” na ekologiczne produkty

Nie ulega wątpliwości, że w żywności, którą spożywamy na co dzień, wręcz roi się od wszelkiego rodzaju konserwantów, barwników, wzmacniaczy smaku i innych “polepszaczy”. Niestety, substancje te, spożywane w dużych ilościach, nierzadko negatywnie oddziałują na nasz organizm. Pojawia się więc pytanie – czy nie lepiej byłoby przejść na żywność ich pozbawioną (a w każdym razie zawierającą je w minimalnych ilościach)?

Jakie warunki musi spełniać żywność ekologiczna?

Mowa rzecz jasna o żywności ekologicznej – jednakże jakie warunki powinien spełniać produkt spożywczy, aby można go było uznać za ekologiczny?

Przede wszystkim, musi to być żywność bardzo wysokiej jakości, pochodząca z certyfikowanych, ekologicznych gospodarstw. Podczas produkcji unika się stosowania wszelkich chemicznych dodatków, a warzywa i owoce hodowane i uprawiane są w rygorystycznych warunkach, bez udziału jakichkolwiek pestycydów, sztucznych nawozów, czy też przyspieszaczy wzrostu.

Żywność ekologiczna charakteryzuje się bardzo często intensywniejszym, bardziej naturalnym smakiem, jest też zdecydowanie zdrowsza, od tradycyjnej. Choć obecnie staje się ona coraz popularniejsza, najpewniejszym miejscem, w którym można kupić autentyczne, naturalne jedzenie jest nadal dobry sklep ze zdrową żywnością. 

Żywność ekologiczna wolna jest od GMO

Wybierając ekologiczną żywność mamy pewność, że produkty, które kupiliśmy wolne są od coraz popularniejszego GMO. Wpływ produktów zawierających GMO na nasze zdrowie jest i prawdopodobnie pozostanie jeszcze długo przedmiotem ostrych dyskusji. Takich wątpliwości nie ma, co oczywiste, w przypadku produktów oferowanych przez sklep z ekologiczną żywnością. Proces produkcji żywności GMO jest też zdecydowanie mniej przyjazny środowisku niż w przypadku produktów ekologicznych. 

Żywność ekologiczna to żywność certyfikowana

Plusem, jaki posiada żywność ekologiczna jest także fakt, że przeszła ona szereg rygorystycznych testów, zanim trafiła do sprzedaży. Wszelkie oznaczenia (np. dobrze znany symbol zielonego liścia) przyznawane są tylko i wyłącznie produktom, które pozytywnie przeszły wszelkie certyfikacje. Warto dodać, że przepisy prawa bardzo dokładnie regulują, jakie produkty mogą zostać uznane za ekologiczne – a te, które trafiły już na rynek i które oferuje sklep ze zdrową żywnością, są nadal regularnie kontrolowane.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*