Co warto wiedzieć o kawie?

Kawa należy do najbardziej popularnych napojów na świecie. Nic w tym dziwnego. Ogromna ilość dorosłych osób rozpoczyna nią każdy dzień ze względu na działanie pobudzające oraz świetny smak. Kawa kawie nierówna, dlatego postaramy się przybliżyć Wam historię kawy oraz opowiedzieć nieco o jej rodzajach i regionach, z których jest pozyskiwana. Poszczególne rodzaje różnią się przede wszystkim smakiem, zapachem oraz jakością. Jakie sekrety skrywa ten popularny napój?

Jaka jest historia kawy?

Prawdopodobnie nazwa pochodzi ze słowa w języku arabskim „kahwa” i przeniknęła do europejskiego słownictwa za pośrednictwem języka tureckiego, gdzie nazywana była „kahve”. Utworzono z tego wyrażenia nazwę włoską – „caffè”.

Wykorzystywanie owoców przez mieszkańców Etiopii miało miejsce już w I tysiącleciu p.n.e., gdzie były głównym składnikiem potrawy. Gotowano je po prostu z masłem i solą. To właśnie Etiopię uważa się za miejsce, skąd pochodzi ten słynny napój i został odkryty najpewniej przez plemię o nazwie Oromo.

Datuje się również, że około XIII lub XIV wieku ziarna zostały pierwszy raz przetransportowane do Jemenu. To miasto po dziś dzień dostarcza najdroższą kawę świata i najprawdopodobniej tam zaserwowano po raz pierwszy napój z ziaren kakaowca i opracowano metodę jego przyrządzania.

W Polsce kawa pojawiła się dzięki Turkom, którzy panowali nad Mołdawią pod koniec XVII wieku.

Odmiany kawy

Rodzaj używanych do przyrządzania kawy ziaren ma ogromne znaczenie. Najczęściej stosowanymi odmianami są Robusta i Arabika i to właśnie one królują w kawiarniach, biurach i naszych domach.

Robusta to kawa z dominującą goryczką i pozbawiona nadmiernej kwasowości. Ma też więcej kofeiny i mniejszą zawartość tłuszczu od popularnej Arabiki. Z kolei Arabika ma niższy poziom goryczy, ale wyższą kwasowość. Kofeina w niej zawarta wynosi tylko 1%, natomiast występują w niej cukry oraz tłuszcze. To ziarna, które mają aż 120 odmian i szczepów, więc z pozoru te same ziarna mogą smakować inaczej zależnie od tego, jaką odmianę przyrządzamy.

Jak wybrać kawę dobrej jakości?

Kawa o wysokiej jakości to przede wszystkim taka, która jest hodowana w odpowiednich warunkach. Tylko specyficzny mikroklimat może zapewnić najlepszy aromat, nieporównywalny z niskiej jakości kawami przemysłowymi. Nasza kawa sprowadzana jest z Kostaryki i kupowana bezpośrednio od osób, które uprawiają drzewa kawowca. Panują tam idealne warunki do prawidłowego wzrostu drzew.

Warto sugerować się regionem przy wyborze kawy, ponieważ to pozwoli nam na wybranie najlepszego rodzaju. Przede wszystkim zaufajmy naszym kubkom smakowym, ponieważ z pewnością odróżnią one dobrą jakość od niskiej. O wysokiej klasy ziarnach świadczą też takie cechy jak:

  • kolor
  • wygląd
  • brak nadmiernych defektów i zanieczyszczeń 

Szukanie dobrej kawy w popularnych dyskontach niestety może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Choć jest to tak popularny napój, świadomość na temat jej pochodzenia i jakości nie jest jeszcze dość powszechna. Szukajmy więc kawy w dedykowanych do tego sklepach zarówno stacjonarnych, jak i internetowych.

Jeśli szukasz wysokiej jakości kawy speciality zapoznaj się z ofertą marki Mott Coffee

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*