Sushi california maki (california roll), czyli sushi z ryżem na wierzchu to nieco trudniejsza ale efektowna wersja popularnego japońskiego dania.
Pierwsza wzmianka o california maki pojawiła się w Los Angeles Times 25 listopada 1979 roku. Na oryginalny pomysł odwrócenia sushi “na lewą stronę” wpadł ponoć Ken Seusa, szef kuchni restauracji sushi Kin Jo nieopodal Hollywood. Jednak wkrótce o autorstwo wynalazku upomniał się także Ichiro Mashita, szef kuchni w restauracji Little Tokyo z Los Angeles. Pierwotny przepis na california maki znacznie różnił się od tego, jaki znamy dzisiaj. Ponieważ paluszki krabowe surimi nie były jeszcze łatwo dostępne, używano całego kraba.
– W rolkach zawinęliśmy odnóża kraba królewskiego, pokrojone w kostkę awokado, ogórek i imbir – wspomina przygotowanie pierwszej rolki california maki Teruo Imaizumi, pomocnik szefa kuchni Ichiro Mashity.
Co ciekawe, te pierwsze california maki były zwijane tradycyjnie, z wodorostami nori na zewnątrz. Jednak amerykańskim klientom glony nie smakowały i notorycznie odklejali je z sushi. Dlatego Ichiro Mashita postanowił ukryć nielubiany składnik i opracował rolkę zawiniętą „na lewą stronę”. Z czasem do przepisu dodano majonez, a rolkę zaczęto posypywać na wierzchu nasionami sezamu lub ikrą.
Niezależnie od tego, kto wymyślił california maki, w latach 80. podbiły całe Stany Zjednoczone. Rolkę zwijano już nie tylko z krabem, ale i z łososiem, tuńczykiem (także pieczonym) i wieloma rodzajami warzyw i dodatków. Przepis został dobrze przyjęty również w Japonii na zasadzie „odwróconego importu”, gdzie nazywa się california maki lub kashū maki.
Składniki i akcesoria do przygotowania sushi
Przygotowanie sushi trzeba zacząć od wyjścia na zakupy. Bo jeśli nie mieszkasz w Japonii, to prawdopodobnie połowy składników do sushi nigdy nie było w Twojej lodówce czy w kuchennych szafkach. Zła wiadomość jest taka, że takie zakupy raczej nie będą tanie. Dobra – większość składników posłuży do zrobienia kilku wystawnych kolacji.
– paczka płatów suszonych alg nori
– bambusowa mata do zwijania sushi
– pałeczki
– ocet ryżowy
– sos sojowy
– chrzan Wasabi
– marynowany imbir
– ryż do sushi
– ziarna sezamu
Musisz też zaopatrzyć się w składniki, które będą w środku sushi california maki. My, na dużą kolację dla dwóch osób (dla każdego po dwie rolki sushi, czyli 16 kawałków), potrzebujemy:
– 1 awokado
– 1/2 zielonego ogórka
– 1/2 papryki
– 1 nieduży stek z tuńczyka
5 sposobów na przygotowanie idealnego sushi california maki
1. Folia spożywcza
W przygotowaniu california maki jest jeden, newralgiczny moment, gdy posmarowany ryżem i posypany sezamem liść nori musisz przewrócić na drugą stronę i położyć na bambusowej macie ryżem do dołu. Żeby to zrobić bez strat w ryżu i nie zasypać stołu ziarenkami sezamu, trzeba być sztukmistrzem. Ale jeśli przykryjesz posmarowane ryżem i posypane sezamem nori warstwą cienkiej, przezroczystej folii spożywczej, to możesz już bez obaw (choć z wyczuciem i ostrożnie) przewrócić nori na drugą stronę. Podczas zwijania rolki pamiętaj, by odklejać folię od ryżu.
2. Ostry nóż
Wysiłek włożony w mistrzowsko wykonaną rolkę sushi może całkowicie pójść na marne, jeśli przystąpisz do krojenia sushi nieodpowiednim nożem. Nie musi to być specjalistyczny sprzęt, ale na pewno musi to być nóż o szerokim ostrzu, bez ząbków. No i musi być ostry. Ja za każdym razem, gdy przyklei się do stali trochę ryżu, płuczę ostrze i osuszam papierowym ręcznikiem. A kroję rolkę w ten sposób że opieram czubek noża na desce i szybkim ruchem, niczym gilotynka do papieru, tnę rolkę sushi pod kątem 90 stopni. Z jednej rolki powinno wyjść 8 kawałków.
3. Miseczka z wodą
Ryż do sushi po ugotowaniu bardzo się klei. Tak ma właśnie być. Ale żeby go rozprowadzić cienką warstwą po liściu nori, nie można mieć palców sklejonych grudkami ryżu. Dlatego musisz mieć na podorędziu miseczkę z wodą. Odrobina chłodnej wody czyni cuda i dzięki niej możesz ułożyć ryż na plastrze nori i rozprowadzić go równomiernie po całej powierzchni.
4. Wasabi w proszku
Japoński zielony chrzan można kupić w dwóch postaciach: w przypominającej pastę do zębów tubie oraz w proszku. Proszek sypiemy do miseczki i zalewamy odrobiną wody. Mieszamy, aż będzie miał konsystencję gęstego sosu. I tak przygotowaną pastę nakładamy nożem na plastry nori, podczas przygotowania sushi. To zdecydowanie tańsza i skuteczniejsza opcja, niż smarowanie plastrów alg wasabi z tubki. A z drugiej strony, ten z tubki jest bardziej dekoracyjny, więc nadaje się do podania na talerzu.
5. Japońskie wino
Jeśli sushi jest ostre, to popijanie go wodą może tylko zaszkodzić. Lepiej zadziała alkohol lub coś słodkiego. A najlepiej połączyć jedno z drugim – dobrym rozwiązaniem jest japońska choya – czyli słodkie wino ze śliwek. Skutecznie ugasi pożar w ustach i będzie godną oprawą wieczoru.
Podaję przepis na nasze ulubione california maki z pieczonym tuńczykiem. Ale możesz zastąpić go np. łososiem, paluszkami krabowymi lub dowolnymi warzywami.
Sushi california maki z pieczonym tuńczykiem
Składniki
Ryż do sushi
- 1 szklanka ryżu do sushi
- 1 i ½ szklanki wody
- 100 ml octu ryżowego
- 2 łyżeczki soli
- 2 łyżeczki cukru
Wypełnienie rolki
- 1 awokado
- ½ zielonego ogórka
- ½ czerwonej papryki
- 1 stek z tuńczyka
Dodatki
- 4 arkusze alg nori
- chrzan wasabi
- prażone ziarna sezamu
- majonez
Przygotowanie
- Przygotuj ryż do sushi według przepisu na Idealny ryż do sushi.
- Stek z tuńczyka upiecz w piekarniku. Z ogórka i papryki usuń gniazda nasienne. Surowe warzywa i wystudzony stek z tuńczyka pokrój w słupki, odłóż na talerz.
- Arkusz glonów ułóż na macie do sushi równo z dolną krawędzią. Dokładnie pokryj algi cienką, ale zwartą warstwą ryżu.
- Posyp ryż prażonym sezamem i delikatnie dociśnij ziarenka tak, by nie odpadały.
- Przykryj posmarowane ryżem i posypane sezamem nori warstwą cienkiej, przezroczystej folii spożywczej, ostrożnie przewróć na macie na drugą stronę, glonami do góry.
- Na ok. 3-4 cm od dołu, przez całą szerokość rolki rozsmaruj wasabi i majonez. Ułóż pokrojone w słupki składniki (pieczonego tuńczyka, awokado, ogórka, paprykę).
- Zwijaj ciasno przy pomocy bambusowej maty. Rolkę pokrój ostrym, szerokim nożem na 8 kawałków.
- Podawaj z chrzanem wasabi, sosem sojowym i marynowanym imbirem.
One Comment