łatwe leniwe blog kulinarny

Pyszne leniwe z przepisu mojej babci

Z braku czasu ostatnio często robię bardzo szybkie, smaczne danie – leniwe. Z przepisu mojej babci zawsze wychodzą pyszne.

Leniwe to mój smak z dzieciństwa, pamiętam jak robiły je moje obie babcie. Każda z nich miała swoje sposoby, na ulepszenie tego prostego dania. Mam po nich gruby zeszyt z tradycyjnymi “babcinymi” przepisami i to właśnie do niego zaglądam, żeby przygotować najsmaczniejsze leniwe.

Skąd się wzięły w polskiej kuchni? Znane są już od średniowiecza. Według legendy pierogi sprowadził na polskie stoły misjonarz i późniejszy święty Jacek Odrowąż (ok. 1185 – 1257), który zachwycił się ich smakiem w Kijowie i przywiózł przepis nad Wisłę. Odtąd na staropolskich stołach, i w tych bogatszych i mniej zamożnych domach, królowało ciasto z różnymi rodzajami nadzienia – mięsnym, serowym, z kaszy lub ziemniaków.

Były jednak gospodynie, którym nie chciało się robić oddzielnie ciasta i farszu do pierogów z serem (jak ja je rozumiem! 😉 ), i tak właśnie z pierogów wyewoluowały “leniwe” – czyli połączenie nadzienia z ciastem. Żeby choć trochę utrudnić ten super łatwy przepis, niektóre staropolskie receptury na leniwe pierogi zalecają, żeby do ciasta nie dodawać całych jajek, ale osobno żółtka i osobno białka ubite na pianę. Dzięki temu leniwe są bardziej puszyste i delikatne.

Pyszne leniwe z przepisu mojej babci

Jeśli nie masz czasu oto idealny, prosty przepis. Szybkie, pyszne danie – leniwe z przepisu mojej babci.
Czas przygotowania20 mins
Czas gotowania5 mins
Kategoria: Na słodko, Obiad
Kuchnia: Polska
Porcje: 4
Autor: smakowitehistorie.com

Składniki

Leniwe

  • 250 g twarogu chudego lub półtłustego
  • 1 jajko
  • 1 szkl. mąki pszennej
  • szczypta soli

Zasmażka

  • 3 łyżki masła
  • 3 łyżki bułki tartej
  • cukier do posypania

Przygotowanie

  • W dużym garnku zagotuj wodę ze szczyptą soli. Kluski zrobisz tak szybko, że jeśli wstawisz ją teraz, akurat zdąży się zagotować.
  • Twaróg włóż do dużej miski. Dodaj całe jajko lub – jeśli chcesz, żeby były bardziej puszyste – tylko żółtko. Oba składniki dokładnie rozgnieć i wymieszaj widelcem tak, by nie było grudek.
  • Jeśli robisz wersję puszystą – białko z odrobiną soli ubij na sztywną pianę jak na bezy (dzięki temu sposobowi ciasto będzie bardziej puszyste i lekkie). Dodaj piankę do sera i połącz składniki.
  • Dodawaj po trochu mąkę pszenną i zagniataj ciasto. Gdy będzie już jednolite i nie będzie się kleić do palców, przełóż je na podsypaną mąką stolnicę. Podziel ciasto na 2 części, z każdej uformuj długi, cienki wałek podsypując mąką w razie potrzeby. Jeśli nie mieści się na stolnicy – przekrój wałek jeszcze na pół. Rozpłaszcz go lekko i krój ostrym nożem ukośnie na kluski o szerokości około 1 centymetra.
  • Wkładaj pojedynczo na wrzącą wodę (po zagotowaniu powinna gotować się na małym “leniwym” ogniu, by delikatne kluski się nie rozpadły). Po wypłynięciu (ok. 1-2 minuty) wyławiaj kluski łyżką cedzakową.
  • W tym czasie na patelni rozgrzej masło, przyrumień na nim bułkę tartą przez ok. 2 minuty na średnim ogniu.
  • Kluski podawaj z masłem, zasmażoną bułką tartą i odrobiną cukru. W różnych regionach Polski leniwe podaje się także z bitą śmietaną, cukrem i cynamonem, bądź samym masłem. Ale moja babcia robiła właśnie z bułką tartą i cukrem i takie były najlepsze!

Moje rady

Kluski leniwe możesz podawać także z cukrem i śmietaną.
 
smakowitehistorie.com

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *






*