mango lassi blog kulinarny smakowite historie

Mango Lassi – łatwy przepis na powiew orientu

Mango lassi – gładki, słodki (choć bez cukru) i orzeźwiający milk shake rodem z Indii jest bardzo prosty do zrobienia, kremowy i po prostu pyszny.

Popularna w środowisku trenerów osobistych legenda miejska głosi, że polscy producenci pralek „Frania” próbowali swoje przestarzałe produkty sprzedawać w dalekich krajach Azji i Afryki. Bez większych sukcesów. Do czasu, aż nagle słupki sprzedaży w Indiach wystrzeliły w górę. Fabryka nie nadążała z produkcją wirnikowych pralek. Szefowie firmy umierali z ciekawości co sprawiło, że Hindusi zakochali się w urządzeniach, które technologicznie tkwiły głęboko w latach 60-tych ubiegłego stulecia. Posłali więc do Delhi na przeszpiegi szefa marketingu. Wrócił mocno wzburzony i skonsternowany, bo Hindusi, tak jak i Polacy, pranie robili w pralkach automatycznych, za to na tanie „Franie” mieli innowacyjny, własny pomysł: wykorzystywali urządzenia do mieszania jogurtu z wodą i przyprawami, by powstawała smakowita, gładka emulsja, zwana tu lassi.

– Ale dlaczego opowiadają to coachowie? – Magda spojrzała na mnie jak zwykle podejrzliwym wzrokiem.
– Bo to historia z gatunku podnoszących na duchu. Jeśli wierzysz w swój produkt, to choćby wszyscy pukali się w głowę, szukaj miejsca, gdzie przyjmą cię z otwartymi ramionami. I nie kręć nosem, jeśli klient wymyśli inne zastosowanie twojego towaru. Ważne, że chce go kupić i jest zadowolony.

Lassi w Indiach pija się od co najmniej tysiąca lat. Najczęściej na słono-ostro, a napój przypomina turecki ajran. Lassi podaje się po posiłku, bo znakomicie wspiera trawienie. Jeśli jednak mamy ochotę na dietetyczny i niskokaloryczny deser, nic nie zastąpi szklaneczki mango lassi.

Mango to jeden z najpopularniejszych owoców świata. Gdy w tropikach buduje się nowy dom, często zaczyna się od zasadzenia drzewka mango, a dopiero później kopie się fundamenty. Dojrzałe mango jest słodkie, miękkie i aromatyczne. Wraz z jogurtem i wodą, oraz kilkoma niezbędnymi przyprawami, będzie doskonałym napojem gaszącym pragnienie lub na lekkie śniadanie.

mango lassi blog kulinarny smakowite historie
Drukuj przepis
5 from 1 vote

Mango lassi

Słodki (choć bez cukru) i orzeźwiający milk shake rodem z Indii jest bardzo prosty do zrobienia, kremowy i po prostu pyszny.
Czas przygotowania10 mins
Kategoria: Deser
Kuchnia: Indyjska
Porcje: 3 szklanki
Autor: Sergiusz Pinkwart

Składniki

  • 1 dojrzałe mango
  • 400 g (duży kubek) jogurtu naturalnego
  • ½ szklanki zimnej wody
  • 1 łyżka syropu klonowego lub miodu
  • szczypta kardamonu, cynamonu i wanilii

Przygotowanie

  • Mango obierz ze skórki, oddziel pestkę, a miąższ zblenduj na gładką masę.
  • Dodaj wodę, przyprawy, syrop klonowy i jogurt.
  • Blenduj najpierw na wolnych, a potem na szybkich obrotach.
  • Schłódź w lodówce przez ok. dwie godziny, żeby mango lassi zgęstniało. Ale jest pyszne nawet bez schładzania.

Moje rady

Mango musi być naprawdę dojrzałe. Jeśli jest jeszcze za twarde, owiń je w gazetę, wtedy szybciej dojrzeje i nabierze słodyczy.
 
smakowitehistorie.com

4 komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*