Delikatne ciasto z mąki, jajek i wody, rozprowadzone cieniutko na patelni. Oto przepis na idealne naleśniki, które zawsze się udają.
W starożytności placki z ciasta podobnego do naleśnikowego wzmiankowane były w pismach ateńczyka Kratinosa w IV wieku p.n.e. W starożytnej Grecji naleśniki były znanym przysmakiem nazywanym tiganitai od słowa τίγανος oznaczającego patelnię.
Dokładnym tłumaczeniem greckiego naleśnika jest angielskie pancake – literalnie: ciasto z patelni. Z kolei francuskie określenie crêpe pochodzi od łacińskiego crispa, czyli zagięcie, zawinięcie. Podobno również starożytni Rzymianie chętnie jedli naleśniki nazywane placenta, czasem nawet zamiast chleba. A rzymscy legioniści rozpowszechnili przepis po prowincjach Imperium. Polski naleśnik prawdopodobnie pochodzi od prasłowiańskiego na lěsě (czyli na specjalnym ruszcie) – i stąd forma: nalěsьnikъ. Albo na listě (na liściu) – nalistьnikъ.
Danie to przypisują sobie także Chińczycy. Pierwsze naleśniki przyrządzano już w IV w. p.n.e. z ciasta ryżowego i jedzono na wytrawnie, z mięsem lub warzywami.
Włosi uważają, że naleśniki, takie, jakie znamy dziś, powstały we Florencji i wraz z Katarzyną Medycejską w XVI wieku wyemigrowały na dwór francuski a stamtąd na podbój całej Europy. Nad Sekwaną rozpowszechniły się jako crêpes. Są lubiane szczególnie w Bretanii, gdzie powstawały pierwsze crêperies, czyli lokale specjalizujące się wyłącznie w serwowaniu naleśników z różnym nadzieniem. W Bretanii dla spulchnienia ciasta często dodaje się do niego odrobinę lokalnego cydru.
Wbrew pozorom nie jest łatwo zrobić ciasto na idealne naleśniki. Ważne, by nie było zbyt gęste, a patelnia była odpowiednio rozgrzana i natłuszczona (ale bez lejącego oleju). A kiedy już się udadzą, naleśniki można podawać na słodko, wytrawnie, z mięsem, warzywami, serem i owocami. Zawinięte z nadzieniem i podsmażone – przeistaczają się w pyszne krokiety.
Idealne naleśniki – wychodzą za każdym razem
Składniki
- 2 szklanki mąki
- 1 jajko
- 1 szklanka mleka
- 1 i ½ szklanki wody
- 1 szczypta soli
- 2 łyżki oleju roślinnego
Przygotowanie
- W dużej misce zmiksuj na gładko: mąkę, jajko, mleko, wodę ze szczyptą soli. Dodaj łyżkę oleju roślinnego, żeby naleśniki nie przywierały do patelni. Ciasto powinno być rzadkie i lejące, wówczas naleśniki będą się dobrze rozprowadzały i będą cieniutkie.
- W tym czasie na średniej mocy palnika rozgrzej porządnie patelnię z łyżką oleju. Rozprowadź go dokładnie i odlej nadmiar oleju.
- Nalewaj łyżką wazową niewielką ilość ciasta, żeby cienka warstwą rozlało się po całej patelni. Smaż do ścięcia ciasta i przewracaj na drugą stronę.
2 komentarze