Lubię sushi i przygotowuję je bardzo często, zwłaszcza na specjalne okazje. Oto mój sprawdzony przepis, aby ryż do sushi wyszedł idealnie.
W Japonii każda restauracja czy uliczny punkt gastronomii ma swój własny, sprawdzony przepis na ryż do sushi i zaprawę do niego. Odgrywa on bowiem decydującą rolę w smaku dania. Dlatego musi być dobrze ugotowany i odpowiednio doprawiony. Do przygotowania sushi używa się ryżu krótkoziarnistego, mocno kleistego. Ryż do sushi należy dokładnie wypłukać przed przyrządzaniem a następnie gotować w odpowiedniej ilości wody.
Krótka historia sushi
Nawet najwięksi smakosze sushi często nie zdają sobie sprawy, że ceniona dziś na całym świecie elegancka potrawa, była kiedyś sposobem konserwowania ryb. Przykryte ryżem, przyciśnięte kamieniem i zakopane w ziemi dla zapewnienia odpowiedniej temperatury, były zdatne do spożycia miesiącami. Sfermentowany ryż był wyrzucany – jedzono tylko rybę. W XIX wieku fermentację zastąpiono zakwaszeniem ryżu octem.
Potrawa trafiła z Chin do Japonii wraz z wprowadzeniem upraw ryżu. Początkowo najpopularniejszym rodzajem sushi było namanare – częściowo surowa ryba zawinięta w ryż. Prawdziwą rewolucję przyniosło wynalezienie pod koniec XVIII wieku suszonych arkuszy wodorostów nori. Wtedy pojawiły się makizushi lub norimaki, czyli ryż, ryby i warzywa zawijane w płaty nori.
Sushi stało się bardzo popularne w Japonii. Potrawa doczekała się nawet swojego muzeum. Wraz z ekspansją kuchni japońskiej w XIX wieku sushi pokochał cały świat. Do dziś jest ono uważane za jedno z bardziej eleganckich dań na specjalne okazje.
Najpopularniejsze rodzaje sushi
Nigiri – to jedna z najbardziej podstawowych i prostych odmian sushi. Nazwa pochodzi od japońskiego słowa nigiri czyli „ugniatać”. Na ryż do sushi uformowany w podłużny kształt kładzione są kawałki ryby, owoców morza lub tamagoaki – japoński omlet.
Maki – ciasno zawijane w prasowane algi morskie nori. Wewnątrz roladki ryżowej są ryby i warzywa: awokado, ogórek czy pędy bambusa.
Futomaki – z japońskiego futoi – grube, tłuste, to wersja sushi maki o większej średnicy. W rolce zawija się ryby i warzywa.
Uramaki – popularnie nazywane california maki, to także ryż z płatami nori, tyle, że zawinięte odwrotnie – algami do wewnątrz. Odwrócone maki posypuje się sezamem i kawiorem.
fot: Unsplash
Idealny ryż do sushi
Składniki
- 1 szklanka ryżu do sushi
- 1 i ½ szklanki wody
- 100 ml octu ryżowego
- 2 łyżeczki cukru
- 2 łyżeczki soli
Przygotowanie
- Umyj ryż w zimnej wodzie, płucząc do momentu, aż będzie klarowna. Nalej tyle wody, by było jej dwa centymetry więcej niż ryżu na dnie garnka. Odstaw na 10 minut.
- Wstaw na kuchenkę i zagotuj ryż. Po zagotowaniu zmniejsz moc palnika, gotuj na małym ogniu pod przykryciem przez ok. 10-15 minut aż wchłonie się woda.
- Gdy woda się wygotuje odstaw garnek z palnika na 10-15 minut, wciąż pod przykrywką. A potem ugotowany ryż przesyp do dużej niemetalowej miski.
- W małym rondelku przygotuj zaprawę do ryżu. Do 100 ml octu ryżowego dodaj po dwie łyżeczki cukru i soli. Podgrzej (ale nie gotuj) mieszając energicznie, aż wszystkie składniki połączą się w jednolitą emulsję.
- Dodaj do ryżu, wymieszaj dokładnie i odstaw do ostudzenia.