Internetowi znajomi: poradnik dla rodziców o zagrożeniach

Wielu rodziców myśli, że internetowy znajomy to jakiegoś rodzaju wymyślony przyjaciel, a niebezpieczeństwa w sieci ograniczają się do ryzyka straty kilku złotych w grze online. Prawda jest niestety inna i bardziej niepokojąca. W tym tekście wyjaśniamy, czym tak naprawdę jest internetowy przyjaciel i jakie ryzyka wiążą się z nawiązywaniem znajomości w internecie.

Czym tak naprawdę jest internetowy przyjaciel?

Znajomości internetowe to specyficzny rodzaj relacji. Osoby w zaangażowane w taki rodzaj znajomości ograniczają swoje kontakty do świata wirtualnego: gier, portali społecznościowych, komunikatorów, Facebooka czy Instagrama i w ogóle nie spotykają się poza internetem. Taka osoba może nawet nie być uznana za przyjaciela w prawdziwym życiu.

Czy internetowe znajomości są aż tak niebezpieczne?

Dla kogoś takiego jak samotne dziecko w klasie, które ma problemy w nawiązywaniu relacji z rówieśnikami, możliwość nawiązania znajomości w internecie może być jedyną szansą na znalezienie bliskiej osoby. Niestety nie każda osoba, która twierdzi, że szuka w internecie niewinnej przyjaźni, jest tym, za kogo się podaje. To właśnie największe niebezpieczeństwo, jakie płynie z internetowych znajomości. Nic dziwnego, że interesuje Cię aplikacja lokalizacja dziecka aby upewnić się, że Twoje dziecko jest bezpieczne.

Rzeczy, na które warto zwracać uwagę

Komunikacja na odległość ma pewne ograniczenia, dlatego często trudniej jest precyzyjnie ocenić, czy osoba, z którą rozmawiasz w internecie, ma takie zamiary, jak twierdzi i jest tym, za kogo się podaje. To, że coś jest trudniejsze, nie oznacza jednak wcale, że nie jest możliwe. Są pewne zachowania i wskazówki sugerujące, że osoba po drugiej stronie kabla coś ukrywa i że jej zamiary mogą być złe.

Rzeczami i sytuacjami, na które warto zwracać szczególną uwagę, są:

  • Czujesz, że coś jest nie tak — zaufaj swoim przeczuciom.
  • Coś się nie zgadza — profil online nie pasuje do tego, co widzisz i słyszysz, gdy rozmawiasz lub czatujesz z tą osobą.
  • Twój internetowy znajomy mówi ci, że kamera internetowa jest zepsuta — czasami ludzie, którzy chcą cię skrzywdzić, udają chłopca lub dziewczynę w twoim wieku i mówią, że ich kamera internetowa jest zepsuta, więc nie możesz ich zobaczyć.
  • Obca osoba kontaktuje się z tobą przez cały czas i na różne sposoby — spotykacie się w grze online, a taka osoba prosi cię o rozmowę.
  • Znajomy online pyta, kto jeszcze korzysta z komputera lub tabletu, a nawet, w którym pokoju w domu się znajdujesz.
  • Osoby te proszą o przysługi i robią różne rzeczy w zamian — ludzie, którzy chcą cię skrzywdzić, często wykorzystują obietnice i przysługi, aby zdobyć twoje zaufanie.
  • Nieznajomy z internetu mówi ci miłe rzeczy o twoim ubraniu lub o twoim ciele — lub pyta o rzeczy takie jak „czy lubisz się całować”?
  • Taka osoba nalega na spotkanie — ciągle mówi o osobistym spotkaniu lub próbują sprawić, że poczujesz się źle, jeśli odmówisz.
  • Ktoś prosi o utrzymanie znajomości w tajemnicy — osoby, które chcą wyrządzić ci krzywdę, niebezpieczne kontakty w internecie, często od samego początku starają się utrzymać swoje relacje w tajemnicy.

Bezpieczeństwo w internecie dla dzieci poznających przyjaciół online

Podstawą bezpieczeństwa w internecie jest edukacja. Chodzi to zarówno o dzieci jak i o rodziców. Kluczowe jest aby umieć wyłapywać niebezpieczne sytuacje i wiedzieć, na co można się w internecie zgodzić, a na co nie.

Warto też, aby wiedza była podparta odpowiednim narzędziem. Możemy polecić ci program do kontroli rodzicielskiej o nazwie mSpy. Program ten jest kompletnym rozwiązaniem stworzonym dla zapewnienia bezpieczeństwa dzieci w internecie. Daje rodzicom wgląd do tego z kim i na jakie tematy dziecko pisze. Pozwala też ograniczać działania lub całkowicie blokować określone strony internetowe czy aplikacje.

Możesz więc dzięki niemu mieć kontrolę na tym, z kim twoje dziecko się spotyka w internecie i pewność, że nie grozi mu z tej strony żadne zagrożenie. To jednak tylko kilka funkcji tego programu. Zachęcamy do samodzielnego zapoznania się z pozostałymi.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*