Każda niemiecka gospodyni ma swoją sprawdzoną recepturę na Kartoffelsalat. Ten prosty, tradycyjny i smaczny przepis dostałam podczas podróży do Bawarii.
Ziemniaki zostały przywiezione na nasz kontynent przez żeglarzy, odkrywców Ameryki w końcu XVI wieku. Jednak początkowo arystokracja ignorowała rosnące pod ziemią bulwy. Trudno sobie nawet wyobrazić, że niegdyś elegantki przypinały sobie do gorsetów… kwiaty ziemniaka.
W XVIII wieku Fryderyk II Wielki w trosce o dobro Saksonii uznał, że ziemniak to bardzo pożywna i wydajna roślina, więc nie zamierza czekać, aż ludzie przekonają się do jego uprawy, tylko załatwi sprawę siłowo. Wprowadził za więc odgórne zarządzenie – od tej chwili we wszystkich prowincjach Prus należało uprawiać kartofle na określonym areale. Hodowlę ziemniaków na terenie Prus kontrolowali więc żołnierze, pilnując przestrzegania dekretu. Od tego czasu ziemniaki są popularnym składnikiem wielu dań, w tym tradycyjnej niemieckiej sałatki ziemniaczanej – Kartoffelsalat.
W każdym regionie Niemiec przepis jest nieco inny, a każda niemiecka gospodyni ma swoją sprawdzoną recepturę na Kartoffelsalat. Ziemniaczana sałatka na zimno może być zarówno dodatkiem do Wienerschnitzla jak i przystawką. Ja ją lubię tak bardzo, że spokojnie może być całym daniem.
Szukałam jak najbardziej tradycyjnego przepisu na Kartoffelsalat, bez konieczności dodawania musztardy i majonezu, tylko z najprostszych, nieprzetworzonych składników. Ten przepis spotkałam w Bawarii, sprawdziłam, i wychodzi naprawdę wspaniale.
Dobra rada – nie dajcie się skusić na Kartoffelsalat od razu. Najlepiej smakuje zrobiona poprzedniego dnia, po nocy w chłodnym miejscu – lodówce lub spiżarni.
Kartoffelsalat – niemiecka sałatka ziemniaczana
Składniki
- 6 średnich ziemniaków
- 1 czerwona cebula
- 2 ogórki konserwowe
- szczypiorek
- 150 ml bulionu
- 4 łyżki octu winnego lub jabłkowego
- 2 łyżki oliwy
- pieprz, sól
Składniki na bulion warzywny
- 2 marchewki
- 1 pietruszka
- 1 cebula
- ½ selera
- ½ pora
- pieprz, sól, sos sojowy, kurkuma
Przygotowanie
- Przygotuj esencjonalny bulion warzywny. W dużym garnku gotuj przez co najmniej 2 godziny marchewki, pietruszkę, selera, pora, przypaloną cebulę. Dopraw kurkumą, sosem sojowym, solą i pieprzem.
- Ugotuj ziemniaki w mundurkach, odcedź, obierz ze skórki i pokrój na grube plastry.
- W dużej misce zrób zalewę: pokrój w drobną kostkę czerwoną cebulę i ogórki konserwowe. Dodaj posiekany szczypiorek, następnie przyprawy. Zalej octem winnym i skrop oliwą. Wymieszaj.
- Do zalewy wrzuć pokrojone ziemniaki. Delikatnie wymieszaj, żeby ziemniaki się nie rozpadły i odstaw na kilka minut.
- Zalej lekko przestudzonym, ale nie zimnym, bulionem. Mieszaj drewnianą łyżką.
- Wstaw do lodówki na noc, by składniki się przegryzły.