Orzechy z miodem czyli gozinaki, to gruziński smakołyk, który przygotowuje się na Nowy Rok. Ma zapewnić szczęście i powodzenie.
Gozinaki (გოზინაყი), czyli orzechy z miodem, to najpopularniejszy deser w Gruzji, który wywodzi się już z czasów starożytnych. Tradycyjnie pojawiają się na stołach bożonarodzeniowych i noworocznych jako symbol bogactwa, ale także jako obietnica słodkiego i szczęśliwego życia oraz sukcesu we wszystkich przedsięwzięciach. Czyli wszystkiego, czego nam potrzeba na Nowy Rok. Wchodzimy w niego z nadzieją, entuzjazmem, nowymi planami. A starożytne receptury i magiczne działania w kuchni, mieszanie odpowiednich, symbolicznych składników, może nam w tym tylko pomóc.
Dlatego bez tradycyjnych gozinaków trudno jest wyobrazić sobie powitanie Nowego Roku, ponieważ, jak wiele gruzińskich dań, niosą one w sobie bogatą symbolikę. Zarówno orzechy włoskie, jak i miód miały kiedyś znaczenie sakralne. A orzechy połączone z miodem to symbol bogatego początku – nowego otwarcia, nowych możliwości, szansy na zmianę, dobrobytu, zdrowia i szczęścia.
Gruzińskie orzechy z miodem według tradycyjnego przepisu robi się z różnych rodzajów orzechów, takich jak orzechy włoskie, migdały i orzechy laskowe. Ale w Gruzji mówi się, że ponieważ gozinaki niosą obietnicę szczęśliwego życia, wszystkie fantazje tego, kto je przygotowuje są dla tego przepisu dozwolone. Gruzini więc dodają inne rodzaje orzechów, ziarna sezamu, mielony len i inne składniki. My robimy tradycyjny przepis, ale jeśli ci zasmakuje – możesz poeksperymentować.
Gozinaki są chrupiące, a gdy miód karmelizuje, wypełnia dom słodkim zapachem kwitnących drzew owocowych i pierników. Po wystudzeniu i rozwałkowaniu na cienki placek, gozinaki najczęściej kroi się w romby i układa z nich rozmaite kształty – np. gwiazdy lub bożonarodzeniowe choinki.
Gruzińskie gozinaki – orzechy z miodem na Nowy Rok
Składniki
- ½ szklanki miodu
- 1 łyżka cukru
- szczypta soli morskiej
- 2 i ½ szklanki mieszanki orzechowej (orzechów włoskich, laskowych, migdałów)
Przygotowanie
- Posiekaj orzechy i migdały nożem. Na suchej patelni lub w piekarniku lekko podpraż orzechy i migdały, mieszaj.
- Wlej miód do garnka lub na głęboką patelnię, dodaj cukier i zagotuj. Kiedy zacznie się pojawiać piana, zdejmij z ognia i pozwól jej ostygnąć. Powtórz to 3 razy.
- Za trzecim razem do gorącego miodu dodaj orzechy, sól morską i wymieszaj. Doprowadź do wrzenia, a następnie zmniejsz ogień i gotuj, energicznie mieszając, aż miód mocno zgęstnieje i ściemnieje. Powinno to zająć kilka minut. Uważaj, aby orzechy ani miód nie przypaliły.
- Wyłóż mieszankę na papier do pieczenia lub drewnianą deskę, pokropione niewielką ilością zimnej wody. Rozwałkuj cienko. Ugniataj masę wyrównując łyżką, żeby była płaska i ścisła.
- Przykryj papierem do pieczenia i obciąż (na przykład dnem garnka z wodą). Zostaw do ostygnięcia. Możesz włożyć masę do lodówki na 10-15 minut. Kiedy stwardnieje, pokrój na kawałki. Przechowuj w lodówce.