W dzisiejszych czasach ludzie coraz chętniej wybierają drewno, jako materiał budowlany dla swojego wymarzonego domu. Jednym z powodów wzrostu popularności domów drewnianych jest nie tylko piękny wygląd, ale również szereg zalet zdrowotnych, czy finansowych, jakie niesie za sobą taka konstrukcja.
Budynki drewniane – kiedyś nie, teraz tak?
Mimo, że domy drewniane były budowane od tysięcy lat, to wiek XX był wiekiem, w którym ludzie skłaniali się ku budowaniu domów z cegły, betonu i stali. Było to między innymi spowodowane wytrzymałością i trwałością tych materiałów. Jednak, w ostatnich latach jako materiał budowlany coraz popularniejsze staje się drewno. Wpływ na to mają takie czynniki jak cena, obróbka materiału, czy fakt, że drewno jest materiałem naturalnym. Doskonałym przykładem na powrót tego „trendu” jest najwyższy drewniany budynek na świecie mający 85,4 metra wysokości. Ten 18-piętrowy budynek mieszkalny z drewna (Mjøstårnet) znajdujący się w Norwegii został wybudowany w 2019 roku − to udowadnia, że drewno wróciło do naszych łask.
Cena − drewno jest tańsze niż inne materiały
Najbardziej oczywistym pytaniem, które pojawia się podczas procesu budowy jest: „Ile będzie to kosztować?”. Niski koszt budowy domku z drewna jest jego nieodłączną korzyścią − drewno jest tańsze niż inne materiały budowlane. Natomiast oszczędność przy budowie konstrukcji drewnianej może sięgać nawet 30% mniej w porównaniu do budowy konstrukcji z cegły. Warto, jednak wziąć pod uwagę nie tylko sam koszt wybudowania domku, ale również fakt, że opłata za prąd, czy ogrzewanie też jest stosunkowo niższa w domach drewnianych.
Obróbka − konstrukcje wykonane z drewna są łatwiejsze do modyfikacji
Budynki drewniane są łatwiejsze w obróbce, nie tylko w początkowej fazie budowy, ale również jeśli chodzi o późniejszą rozbudowę. Struktury nie trzeba modyfikować tak mocno, jak w przypadku innych materiałów, co w praktyce oznacza, że konstrukcje drewniane są 2 razy szybsze w budowie. Średnio budowa domu z drewna zajmuje od 2 do 3 miesięcy, podczas gdy budowa domu z cegły zajmuje od 1,5 do 2 lat.
Trwałość − drewno dobrze się trzyma
Budowle z drewna można z łatwością transportować w dowolne miejsce nie martwiąc się, że nasza konstrukcja się rozpadnie. Natomiast, samym drewnem można manipulować łatwiej niż większością konkurencyjnych materiałów, takich jak beton czy cegły. Niektórzy martwią się, że ich domek z drewna może posłużyć tylko na okres wakacyjny, jednak prawda jest taka, że drewno to niezwykle stabilny i trwały materiał. Konstrukcje zbudowane z drewna mogą przetrwać od 100 do 200 lat.
Ekologia − używanie drewna zmniejsza ślad węglowy
Żaden inny materiał budowlany nie można nazwać całkowicie naturalnym. Tylko drewno przechowuje węgiel zamiast go emitować, uwalniając w ten sposób mniej niebezpieczne gazy do atmosfery. Natomiast produkcja cementu do betonowych budynków odpowiada za około 6% światowej emisji dwutlenku węgla. Dodatkowo użycie wełny mineralnej jako materiału izolacyjnego w konstrukcji drewnianej oznacza, że do ogrzewania i chłodzenia potrzeba mniej energii. W ten sposób wykorzystanie drewna, jako materiału budowlanego jest korzystne zarówno dla mieszkańców, jak i dla środowiska.
Niektórzy właściciele domów z drewna twierdzą, że kochają ten materiał, ponieważ jest to najtańszy dostępny materiał na rynku. Inni twierdzą, że koszty pracy są przystępniejsze przy użyciu drewna niż cegły i betonu. Prawdą jest, że budowle drewniane mają wiele zalet, przez które stały się niezwykle popularne i wciąż zyskują nowych zwolenników.