Wszystkie dzieci lubią słodycze. I choćbyśmy chcieli, żeby było inaczej, nie ma możliwości, żeby maluch świadomie zrezygnował z pokarmów o słodkim smaku. Cukry działają bowiem jako paliwo dla mózgu, jednocześnie powodując uczucie przyjemności i zadowolenia. Na szczęście możesz nad tym zapanować i nauczyć dzieci mądrych wyborów. Jakie zdrowe cukierki zaproponować dziecku? Podpowiadamy!
Dlaczego warto robić domowe cukierki?
Przygotowywanie domowych cukierków to nie tylko świetna zabawa dla całej rodziny, ale także sposób na kontrolowanie składników i ograniczenie ilości niezdrowych dodatków. W sklepowych słodyczach często znajdziesz nadmiar cukru, tłuszczów trans i sztucznych barwników, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie dzieci. Podając dziecku domowe słodycze, masz pełną kontrolę nad tym, co i w jakiej ilości maluch je. Przygotowane samodzielnie cukierki dla dzieci możesz wzbogacać o dowolne składniki, przemycając dzieciom artykuły spożywcze o wysokiej zawartości witamin i minerałów.
Wybór składników – na co zwrócić uwagę?
Przepisów na domowe słodycze jest bardzo dużo. Możesz wybierać pośród mniej i bardziej zdrowych smakołyków. Jeśli jednak zależy Ci, by podawać dziecku zdrowe przekąski, zwracaj uwagę na składniki, z jakich je komponujesz.
Dodawaj owoce, które są pełne witamin. Świetnie sprawdzą się dojrzałe banany i mus z jabłek. Wybieraj naturalne tłuszcze, takie jak masło klarowane, masło orzechowe, olej kokosowy lub z awokado zamiast tłuszczów utwardzonych. Sięgaj po naturalne aromaty i barwniki, np. kakao, owoce, warzywa lub zioła.
Dodawaj składniki pełnoziarniste, orzechy, nasiona lub suszone owoce, aby zwiększyć wartość odżywczą. Pszenną mąkę zastąp migdałową bądź owsianą, które są doskonałym źródłem błonnika, a dodatkowo wzbogacone są o magnez.
Proste przepisy na domowe cukierki
Istnieje wiele prostych i smacznych przepisów na domowe cukierki, które można przygotować z dziećmi. Pociechom możesz zaproponować:
- kulki daktylowe z orzechami i kakao,
- trufle z awokado i kakao,
- czekoladowe cukierki z migdałów, daktyli oraz gorzkiej czekolady,
- cukierki krówki z trzech składników, na które przepis znajdziesz pod tym linkiem.
Ważnym argumentem za samodzielnym przygotowywaniem cukierków w domu jest również fakt, że możesz przygotować swoim pociechom smakołyki bez alergenów, glutenu czy laktozy. Mogą to być przykładowo:
- praliny na bazie mleka kokosowego, gorzkiej czekolady i wiórków
- domowe galaretki w czekoladzie,
- kule mocy z suszonych owoców.
Jak zachęcić dzieci do zdrowszych słodyczy?
Zaangażowanie dzieci w proces tworzenia domowych cukierków może być świetnym sposobem na zachęcenie ich do spożywania zdrowszych słodyczy. Jeśli chcesz, by Twoje pociechy od małego nabrały odpowiednich nawyków względem słodkich przekąsek:
- Pozwól im samodzielnie wybrać składniki i przepis.
- Zaangażuj je w proces przygotowywania i dekorowania cukierków.
- Opowiadaj o korzyściach płynących ze zdrowych składników.
- Nagradzaj za spróbowanie nowych, zdrowszych słodyczy.
Jak przechowywać domowe cukierki?
Domowe cukierki najlepiej przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach, w chłodnym i suchym miejscu. Jeśli jednak do ich przygotowania używasz tłuszczów, np. przygotowując domowe trufle, lepiej włożyć je do lodówki. Pamiętaj, że domowe cukierki nie zawierają konserwantów, dlatego należy je spożyć w ciągu kilku dni od przygotowania.
Tworzenie domowych cukierków to świetna zabawa dla całej rodziny. Angażując najmłodszych w proces przygotowywania, możesz zachęcić ich do spożywania zdrowych przysmaków i kształtować dobre nawyki żywieniowe od najmłodszych lat.