Steki nie są wytworem nowoczesności. Na świecie spożywano je już w XV wieku, jednak do Polski dotarły nieco później. Choć nigdy nie stały się naszym narodowym dobrem, z roku na rok sięga po nie coraz więcej osób. Można przygotowywać je tradycyjnie albo nieco bardziej nowocześnie, w zależności od gustu i preferencji. Sprawdź, czym charakteryzuje się dobrej jakości stek i dlaczego warto go spróbować!
Krótka historia steków
Jeśli wydaje Ci się, że steki powstały stosunkowo niedawno, jesteś w błędzie!. W rzeczywistości danie to spożywane było już przed wiekami, jednak – jak łatwo się domyślić – głównie w wyższych warstwach społecznych. Nasi przodkowie jadali mięso zdecydowanie rzadziej, niż robimy to współcześnie. Ponadto bydło było droższe, zatem na jego zakup nie każdy mógł sobie pozwolić, a ze sprzedaży własnej krowy można było utrzymać siebie i rodzinę.
Wołowina to dziś pozostaje mięsem szlachetnym, które rzadko gości na naszych stołach. Niemniej jednak globalizacja sprawia, że coraz częściej sięgamy po to, co wydaje się obce, w tym po steki. Ich upowszechnieniu sprzyjają różnego rodzaju wydarzenia o charakterze kulinarnym, takie jak World Steak Challenge. Na uwagę zasługuje też fakt, że steki można przyrządzać na wiele sposobów. A my, Polacy, lubimy różnorodność.
Klasyka, czyli stek w tradycyjnym wydaniu
Polska wołowina kulinarna, którą kupisz na
https://sklep.crazybutcher.pl/pl/c/WOLOWINA-KULINARNA/46, jest idealna na steki. Jak je przygotować w tradycyjnym wydaniu? Potrzebujesz kawałek antrykotu lub rostbefu (choć możesz też sięgnąć po inne elementy wołowe, te jednak są polecane przez profesjonalnych kucharzy), termometr do mięsa i przyprawy. Wydaje się, że to nic szczególnego, ale przygotowanie perfekcyjnego steka to nie lada sztuka. Zatem krok po kroku:
- wyciągnij mięso z lodówki, aby osiągnęło temperaturę pokojową,
- przypraw je według własnych upodobań,
- rozgrzej na patelni tłuszcz,
- smaż z obu stron, mierząc temperaturę przy pomocy termometru do mięsa.
Stek w tradycyjnym wydaniu, którego bazą jest wołowina ekologiczna, smakuje doskonale. Oczywiście, początki mogą być trudne, ale w tej dziedzinie praktyka czyni mistrza.
Jak przygotować steki w nowoczesnym wydaniu?
Steki z polskiej wołowiny można także przygotować na nowoczesną nutę. W tym celu będziesz potrzebować mięsa sezonowanego. Sezonowanie to nic innego, jak dalsze dojrzewanie, które pozwala wydobyć smak i aromat. W tym procesie zmienia się też struktura mięsa, która staje się delikatniejsze i bardziej kruche. Polska wołowina na steki sezonowana nie ma sobie równych, ale jej wadą jest wysoka cena. Mięso możesz też sezonować w domu, o ile masz trochę cierpliwości i miejsca w lodówce. Gotową wołowiną sezonowaną kupisz w sklepie internetowym. Tutaj natomiast znajdziesz wysokiej jakości, ekologiczne mięso na steki https://sklep.crazybutcher.pl/pl/c/STEKI-Z-POLSKIEJ-WOLOWINY/45.
Dlaczego warto jeść steki?
Polski stek nie gości na naszych talerzach na co dzień. Warto jednak sięgnąć po niego od czasu do czasu, przede wszystkim dla urozmaicenia diety. Zastanów się, kiedy ostatnio jadłeś wołowinę? A może rezygnujesz z niej celowo, bo wydaje Ci się za sucha? Zapewne dlatego, że dotychczas nie była właściwie przygotowywana. Czy stek może się nie udać? Niestety tak. Ale dzieje się tak najczęściej wtedy, gdy:
- wybierasz złej jakości mięso,
- nie korzystasz ze specjalnego termometru do kontrolowania temperatury mięsa,
- nie przyprawiasz wołowiny tak, aby wydobyć z niej aromat.
Zanim weźmiesz się za przygotowanie steka, sprawdź, jak robią to zawodowi kucharze. Chętnie dzielą się oni swoją bogatą wiedzą w książkach i w internecie.
Polskie steki przygotowane z wysokiej klasy wołowiny są nie tylko smaczne, ale też dostarczają cennych składników odżywczych. Burgery warto przygotować na przyjęcie czy imprezę przy grillu, zamiast standardowej sałatki czy karkówki. W ten sposób urozmaicasz swoją dietę i odkrywasz wołowinę na nowo. A jej smak naprawdę jest tego wart.